• جدید

CALXYL®MTA

مرجع:

550٬000 ‎تومان

 

CALXYL®MTA یک نوع cement   برای درمان ریشه محسوب میشود .

 CALXYL®MTA شامل ذرات بسیار آب دوست از انواع مختلف تری اکسیدهای معدنی میباشد. پس از ترکیب با مایع CALXYL®MTA مانند ژل فرم گرفته ، سخت شده و همانند یک سد غیر قابل نفوذ عمل میکند .

تولید کننده : oco-präparate gmbh

تعداد

موارد استفاده :

 •        ترمیم سوراخ ریشه ( root perforation  )
 •         ( retrograde root canal filling  )
 •        Pulp capping
 •        Orthograde root canal filling

موارد منع مصرف :

در صورت حساسیت شدید به هر یک از مواد تشکیل دهنده آن، استفاده نشود.

عوارض جانبی :

تا کنون هیچگونه عارضه ای گزارش نشده است.

 

میزان و نسبت ترکیب :

بهترین میزان ترکیب پودربه مایع ، نسبت 6/2 به 1 میباشد. برای اینکار 1 قاشق (آبی) از پودر را با 2 قطره از مایع مخلوط کنید . برای به دست آوردن غلظت های دیگر به نسبت زیر ترکیب کنید :

نسبت ترکیب (وزن)

         2:1   

        2.6:1

         3:1

زمان انجام کار( C°23)

      3 دقیقه

      2 دقیقه

      1 دقیقه

 

برای پر کردن کانال ریشه نسبت 2:1 پیشنهاد میشود . برای اینکار 3 قاشق (آبی) پودر را با 8 قطره مایع ترکیب کنید . این میزان از ترکیب، یک درصد بسیار خوب و با کیفیت از ماده ای را به ما میدهد که برای apexification  استفاده میشود . میتوانیم مقداری از این ترکیب را با استفاده از ابزار مناسب درون کانال ریشه قرار دهیم . برای ترکیب  CALXYL®MTA از پد مخصوص میکس کردن (ضد آب) و یا اسلپ شیشه ای استفاده کنید . قبل از مصرف حتما بسته پودر  CALXYL®MTA را به خوبی تکان دهید. قاشق را پر از پودر کرده و اضافه آن را خالی کنید تا لب به لب قاشق شود و سپس بر روی پد مخصوص میکس کردن بریزید . بطری حاوی مایع  CALXYL®MTA را به صورت عمودی بر روی پودر گرفته و به آرامی فشار دهید تا هر دفعه یک قطره چکانده شود . اگر حباب مشاهده کردید به آرامی یک ضربه به بطری بزنید.

مراقب باشید که قطره ها بزرگتر و یا کوچکتر از حد معمول نباشد. با استفاده از یک اسپاتول(spatula) سریعا پودر و مایع را با هم ترکیب کنید. Cement  به دست آمده باید دارای انسجام و قوام یکپارچه باشد. زمان میکس کردن مواد 30 ثانیه میباشد. اگر میخواهید مواد غلظت بیشتری داشته باشد ، مقداری پودر به ترکیب اضافه کنید . و اگر میخواهید مواد نرم تر شود، مقداری از مایع  CALXYL®MTA به ترکیب اضافه کنید . پس از استفاده درب هر دو ظرف را محکم ببندید تا از رسیدن رطوبت به آن جلوگیری شود .

موارد استفاده :

 • Repair of root perforations 

یک rubber dam  را در ناحیه مورد نظر قرار داده و کانال ریشه را با دقت اماده کنید. کانال ریشه را خشک کرده و سوراخ را ایزوله کنید. فضای اپیکال کانال را تا قسمت سوراخ شده ( با استفاده از مواد پر کننده کانال ) پرکنید. ترکیب  CALXYL®MTA  را آماده کنید.

مقداری از ترکیب  CALXYL®MTA  را با استفاده از ابزار مناسب در ناحیه سوراخ شده قرار داده و متراکم کنید. محل قرارگیری  CALXYL®MTA در کانال ریشه را با استفاده ازx-ray  چک کنید. اگر سد مناسب ساخته نشده بود ، مواد را از کانال خارج کرده و مراحل بالا را دوباره انجام دهید.

رطوبت اضافه را با استفاده از پنبه خارج کنید.یک تکه پنبه را برای دسترسی بهتر به کانال در این ناحیه قرار داده و مواد ترمیمی موقت (  CALXYL radiopaque ) را در آنجا بکار ببرید. سپس ابتدا با استفاده از مواد مناسب پر کردن کانال ریشه، این ناحیه را پر کنید و بعد از آن قسمت حفره را محکم پرکنید. این کار نباید تا قبل از 5 دقیقه بعد  از زمان کار گذاشتن  CALXYL®MTA انجام شود.  CALXYL®MTA  به عنوان یک ماده ترمیمی دائمی در کانال ریشه باقی میماند.

 • retrogarede root filling

با استفاده از فرز مناسب و تراشیدن ریشه به انتهای ریشه دسترسی پیدا کنید. با استفاده از نوک اولتراسونیک(ultrasonic) کانال را به عمق 3-5 میلیمتر برای دسترسی به حفره انتهای ریشه آماده کنید. ریشه و حفره را کاملا خشک کنید. با استفاده از ابزار مناسب جلو خونریزی را بگیرید. ترکیب  CALXYL®MTA را اماده کنید.با استفاده از ابزار مناسب مقداری از  CALXYL®MTA را در محل مورد نظر قرار داده و با یک plunger  کوچک متراکم کنید. Cement  اضافی را پاک کرده و با استفاده از گاز مرطوب سطح ریشه را تمیز کنید.از قرار گرفتن  CALXYL®MTA در محل مناسب با استفاده از x-ray مطمئن شوید. .  CALXYL®MTA  به عنوان یک ماده ترمیمی دائمی در کانال ریشه باقی میماند.

 • pulp capping

یک rubber dam  در ناحیه مورد نظر قرار داده و اطراف حفره را آماده کنید.حفره وpulp  را با استفاده از مواد ضد عفونی کننده شستشو دهید. ترکیب CALXYL®MTA را آماده کنید. با استفاده از ابزار مناسب مقدار کمی از CALXYL®MTA را بر روی pulp قرار داده و رطوبت اضافی را با استفاده از پنبه خشک ، بگیرید . برای استفاده از light cure liner  و light cure  حداقل 5 دقیقه باید از قرار دادن CALXYL®MTAگذشته باشد . با استفادهاز ETCHING-GEL  باقیمانده دیواره حفره را etch کنید. یک باندینگ مناسب را در این ناحیه قرار دهید. مقداری کامپوزیت لایت کیور(LIGH CURE  ) را در این ناحیه قرار دهید. وضعیت PULP  باید به طور متناوب و با ستفاده از x-ray  چک شود.

 • orthograde root fiiling

یک rubber dam  را در محل مورد نظر قرار داده و lege artis  سیستم کانال ریشه را اماده کنید. برای اینکه محل را ضدعفونی کنید سمان کلسیم هیدروکساید (CALXYL®-radiopaque) را به مدت 10 روز در کانال ریشه قرار دهید. با مواد ترمیم کردن موقت ، محل ورودی را بپوشانید . ترکیب CALXYL®MTA را آماده کنید . با استفاده از ابزار مناسب مقداری از CALXYL®MTA را در ناحیه اپیکال قرار داده و متراکم کنید. یک لایه به ضخامت 3-5 میلیمتر بسازید . با استفاده از x-ray  محل قرا گرفتن CALXYL®MTA را به دقت بررسی کنید.اگر سد مناسب ایجاد نشده بود ، مواد را از کانال خارج کرده و مراحل بالا را دوباره انجام دهید. رطوبت اضافی را با استفاده از پنبه خارج کنید.یک تکه پنبه را برای دسترسی بهتر به کانال در این ناحیه قرار داده و مواد ترمیمی موقت (  CALXYL radiopaque ) را در آنجا بکار ببرید. سپس ابتدا با استفاده از مواد مناسب پر کردن کانال ریشه، این ناحیه را پر کنید و بعد از آن حفره را محکم پرکنید. این کار نباید تا قبل از 5 دقیقه بعد  از زمان کار گذاشتن  CALXYL®MTA انجام شود.  CALXYL®MTA  به عنوان یک ماده ترمیمی دائمی در کانال ریشه باقی میماند.

توجه :

 •        تا یک ساعت پس از قرار دادن CALXYL®MTA مراقب جا به جایی cement باشید.
 •        پس از میکس کردن مواد ، سریعا در داخل دهان استفاده شود . ( به علت اینکه مواد خشک نشود )
 •        CALXYL®MTA ممکن است باعث تغییر رنگ شود . فقط در داخل ریشه کانال و یا محفظه pulp  استفاده شود.

شرایط نگهداری :

CALXYL®MTA باید در جای خشک و در دمای 10 – 25 °C نگهداری شود . هرگز در درمای پایینتر از 10 °C نگهداری نشود.

پس از گذشتن تاریخ انقضا استفاده نشود!

دور از دسترس اطفال نگهداری شود !

فقط برای مصارف دندانپزشکی !


جهت دانلود مطالب فوق به قسمت پیوست ها مراجعه فرمایید

جهت مشاهده کلیپ راهنما لطفاً فایل زیر را کلیک کنید...

مشخصات

کشور سازنده
آلمان

دانلود

CALXYL®-MTA

CALXYL®-MTA

دانلود (758.03k)

3 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: